ENERGETIKAI TANÚSÍTVÁNY
Mi az Energetikai Tanúsítvány?
Ahogy a 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet fogalmaz: az energetikai tanúsítvány egy „igazoló okirat, amely az épületnek vagy önálló rendeltetési egységnek a külön jogszabály szerinti számítási módszerrel meghatározott energetikai teljesítőképességét tartalmazza.” Az ingatlan energetikai minőségét mutatja meg, ugyanúgy, ahogy a háztartási gépeknél ezt megszokhattuk. A tanúsítványból elsősorban azt tudhatjuk meg, hogy előreláthatóan mekkora az ingatlan éves energiafelhasználása. A skálázás információt szolgáltat arról, hogy a legkedvezőbb „AA++” kategória, és a legrosszabb besorolású „JJ” kategóriák közzül az adott ingatlan melyik besorolásba került a skálán. Fontos megemlíteni, hogy a legkedvezőbb kategórától a „CC” kategoriáig való besorolásig az adott ingatlan megfelel a jogszabályban meghatározott energetikai követelményeknek. Egyes tranzakciók során előfordulhat, hogy az adott ingatlan a „CC” kategoriától a legrosszabb „JJ” kategóriáig sorolható kategóriák egyikébe kerül besorolásra.
Tanúsítványra mikor van szükség:
- új épület építésekor
- meglévő épület (önálló rendeltetési egység, lakás) eladása, vagy egy évet meghaladó bérbeadása esetén.
A tanúsítványt az ingatlan tulajdonosának kell készíttetnie!
Újépítésű lakás esetén a tanúsításról az építtető gondoskodik legkésőbb a használatbavételi engedélyezésig (bejelentésig).
Használt lakás eladása vagy bérbeadása esetén a tanúsításról a tulajdonos gondoskodik, és azt a szerződés megkötését megelőzően, de legkésőbb a szerződéskötésig a vevőnek át kell adnia, a bérlőnek bemutatnia.
Az építtetőnek, illetve a tulajdonosnak kell a tanúsítás elvégzéséhez szükséges dokumentumokat, számlákat, a szükség szerinti mérések, ellenőrzések elvégzésének helyszíni feltételeit biztosítani és a szükséges mértékben közreműködni.
A tanúsítvány elkészítése:
Energetikai tanúsítást a Magyar Mérnöki Kamara vagy a Magyar Építész Kamara névjegyzékébe felvett tanúsítók végezhetnek. A tanúsítás bizonyos kivitelezési dokumentumok megléte esetén ún. egyszerűsített eljárásban, más esetekben helyszíni szemlével készülhet. Ekkor a szakember felméri az ingatlant, méréseket, majd számításokat végez, és ennek alapján állítja ki az energetikai tanúsítványt.
A tanúsítvány tartalmazza az ingatlan energetikai jellemzőit és minősítését, melyet ön egy energetikai besorolást igazoló okirat formájában kap kézhez.
Ingatlan Budafok - Energetikai skála |
Ingatlan Budafok - Energia tanúsítvány |
Ingatlan Budafok - Energia tanúsítvány |